а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руе

рујат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (за куче) ржи
Англиски: growl Албански: hungëron, grindet
Употреба: Дијалектен збор
2. брмчи, зуи
Англиски: growl Албански: buçoj, zëzëlloj
Примери:
И мислите продолжија да рујат како бранови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи