а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руење

Вид збор: Именка, среден род
1. ржење
Англиски: snarl Албански: hungërim, grindje
Употреба: Дијалектен збор
2. брмчење
Англиски: growl Албански: buçitje, zëzëllim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи