а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руен

рујни
Вид збор: Придавка
Ранг: 15267
1. Најчесто како епитет на вино - убаво, бистро, црвено.
Англиски: red Албански: e kuqe, e çiltër
Употреба: Гастрономија
Примери:
рујно вино
2. За коњ - буен.
Англиски: strong Албански: i fortë
Примери:
Та го качија на рујна коња.
3. црвеникав, розов
Англиски: reddish Албански: i kuq
Примери:
рујна зора
рујна крв
рујни образи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи