а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рудина

мн. рудини
Вид збор: Именка, женски род
планинска полјана
Англиски: mountain pasture Албански: kullotë malore
Употреба: Географија , Земјоделство
Примери:
(нар. поез.) На врв на планина / на рамна рудина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи