а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рудее

(се) рудеат
Вид збор: Глагол, несвршен
(само во 3 л.) - Станува црвеникав.
Англиски: redden
Примери:
Рудее зората.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи