а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рудар

мн. рудари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што копа и преработува руда.
Англиски: miner
Употреба: Екологија
Примери:
Кратовските рудари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи