а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рударство

(едн.) рударството
Вид збор: Именка, среден род
1. Добивање и обработување на руда.
Англиски: mining Албански: xehëtari
Употреба: Економија
Примери:
Населението се занимавало со рударство.
2. Наука за рудите.
Англиски: mining Албански: xehëtari
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи