а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ругузина

мн. ругузини
Вид збор: Именка, женски род
рогозина
Англиски: straw mat
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
ругузиниште ср.
мн. ругузиништа
ауг. и пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи