а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руга

ругаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13486
1. Вика по некого, кара.
Англиски: scold Албански: qortoj
Примери:
Мајка ти ќе те руга.
Да ме колнат и да ме ругаат.
2. (се руга) Се кара, се навредува со потсмевање.
Англиски: deride Албански: hidh[roj, shaj
Примери:
Цел ден само се ругаат.