а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руга

(едн.) ругата
Вид збор: Именка, женски род
Шестмесечна или годишна плата на селски слуга.
Англиски: wage
Употреба: Архаизам , Економија , Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Му дадоа многу руга - на ден јагне, на ноќ мома.
Прво соберете ја ругата, за едно говедо еден осмак, па потоа клавајте нов говедар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи