а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руво

мн. рува
Вид збор: Именка, среден род
Облека, обично горна.
Англиски: dress
Примери:
невестинско руво
свадбено руво
Планината облечена во пролетно руво.
Изрази
Руво краси, руво гнаси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи