а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рубља

мн. рубли
Вид збор: Именка, женски род
Традиционална основна парична единица во Русија и денес во Руската Федерација.
Англиски: rouble Албански: rubël
Употреба: Економија
Примери:
пет рубли и десет копејки
девалвација на рубљата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи