а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рубрика

мн. рубрики
Вид збор: Именка, женски род
1. Постојан оддел во весник, списание и сл.
Англиски: column Албански: rubrikë
Примери:
внатрешна рубрика
2. Раздел на нешто, графа.
Англиски: category Албански: grafë, kategori, rubrikë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи