а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рубничка

мн. рубнички
Вид збор: Именка, женски род
Летно цвеќе со разнобојни цветови.
Латински: Leucanthemum vulgare Англиски: oxeye daisy Албански: margaritë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи