а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рт

мн. ртови
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид ловечко куче.
Англиски: hound
Употреба: Зоологија
Примери:
Влегол 'ртот во пештерата.
2. Тесен, истурен дел од копно што се дига во висина и се пружа во море и сл.
Англиски: cape
Употреба: Географија
Примери:
Го обиколија 'ртот на карпите.
Се движеа кон 'ртот на планината.
Изрази
(посл.) Гладниот рт и кочани јаде.
(посл.) Со врзан рт на лов не се оди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи