а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ртулец

мн. ртулци
Вид збор: Именка, машки род
1. Стебло на растение во самиот почеток на развивањето од коренот.
Англиски: sprout Албански: filiz, lastar
Употреба: Ботаника
Примери:
Нежните 'ртулци на пченицата.
2. (обично мн.) 'Ртулци - првите пројави на нешто.
Англиски: seed Албански: fillim
Употреба: Преносно значење
Примери:
'Ртулците на новиот живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи