а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ртливост

ртливоста
Вид збор: Именка, женски род
Биолошко својство, способност на семето да 'рти.
Англиски: germination
Употреба: Ботаника
Примери:
'Ртливоста се изразува со процент на 'ртливи зрна во одредена мера семенски материјал.
Семе со висок процент на 'ртливост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи