а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ртица

Види и: рт (м.)
мн. ртици
Вид збор: Именка, женски род
Женско од 'рт.
Англиски: hound
Употреба: Зоологија
Примери:
'Ртицата се окучи.
Изведенки
ртка ж.
мн. ртки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи