а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Изговор и бележење звук што се слуша при кршење суви гранки, при џвакање и сл.
Англиски: rustle
FlexiMac
 менување на македонски глаголи