а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рсне

рснат
Вид збор: Глагол, свршен
Издаде звук 'рс при кршење, трескање.
Англиски: grate
Примери:
Едноподруго 'рснаа десетина бомби.
'Рсна со забите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи