а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рскот

рскотот
Вид збор: Именка, машки род
Звук од нешто што се крши, што се раздробува и сл.
Англиски: shatter
Примери:
Се слушна 'рскот.
Од небеси грмна 'рскот.
Се чу 'рскот од долот.
Изрази
'Рскот и плускот - голема врева, кршење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи