а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рскоти

рскотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Издава 'рскот.
Англиски: crunch
Примери:
Тапаните 'рскотеа.
Суви гранки 'рскотеа под нејзините нозе.
Планината 'рскоти од експлозии.
Изрази
Плускоти-’рскоти - треска, силно удира со викање и трескање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи