а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рскав

рскава
Вид збор: Придавка
Што 'рска.
Англиски: rustling
Употреба: Медицина
Примери:
'Рскави зрна грозје.
Изведенки
рскаво прил.
Пример: Пржените компирчиња 'рскаво крцкаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи