а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рскавица

мн. рскавици
Вид збор: Именка, женски род
Тврдо соединувачко ткиво на организмот на животни и луѓе.
Англиски: cartilage Албански: kërc
Употреба: Анатомија
Примери:
'Рскавицата во носот.
'Рскавица на гркланот.
На ребрата кај птиците нема ребрена 'рскавица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи