а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рпа

рпаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Издава звук 'рп, остар и едноличен, обично при џвакање.
Англиски: crunch
Примери:
'Рпа зелка.
'Рпа праз.
Изведенки
рпање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи