а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рпало

мн. рпала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 39013
Заби, тоа со што се 'рпа.
Англиски: cruncher
Употреба: Разговорно
Примери:
Крмакот ја удрил мечката со 'рпалата.