а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рој

мн. роеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4543
1. Семејство на пчели или на други слични инсекти.
Англиски: swarm Албански: gëlon, luzmë, krinë
Употреба: Зоологија
Примери:
рој пчели
рој оси
2. Множество инсекти што кружат во воздухот.
Англиски: swarm Албански: gëlon
Употреба: Зоологија
Примери:
Летна еден рој комарци.
Зуеја роеви муви.
во роеви
3. Множество од нешто.
Англиски: swarm Албански: gëlon
Употреба: Преносно значење
Примери:
рој мисли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК