а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ројак

мн. ројаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Млад рој пчели.
Англиски: swarm of bees Албански: roe bletësh
Употреба: Зоологија
2. рој
Англиски: swarm Албански: roe
FlexiMac
 менување на македонски глаголи