а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рошне

рошнат
Вид збор: Глагол, свршен
рошка
Англиски: poke
Примери:
Ќе рошнам во ношвите, ако останало нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи