а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рошка

рошкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Бара нешто (во џеб, торба).
Англиски: poke
Примери:
Рошка во торбата.
Напразно рошкаше по џебовите, не најде ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи