а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роска

роскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 33602
Роси по малку, сосема малку.
Англиски: spray
Примери:
Почна да роска некаков дробен дожд.
Изведенки
роскање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК