а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роси

росат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16225
1. (само во 3. л.) За дожд - врне слабо.
Англиски: sprinkle Албански: rigon
Примери:
Роси, роси росица.
Роса роси, трева никне.
2. Покрие со роса.
Албански: mbulon me vesë
Примери:
Утрово роса ги росеше цвеќињата.
Росата ги росеше спружените алишта.
Пролетната роса го росеше патникот.
3. Кваси со роса.
Англиски: sprinkle Албански: hedh vesë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зората ја роси тревата.
Потта му го росеше челото на работникот.