а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

росен

росни
Вид збор: Придавка
1. Покриен со роса.
Примери:
Росна детелина.
Росна ливада.
2. Кој е од роса; за време на кој има роса.
Примери:
Росни капки.
Росно утро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи