а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роса

(едн.) росата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3067
1. Водени капки што лете во вечерните и раните утрински часови ја покриваат земјата и растенијата.
Англиски: dew Албански: vesë
Примери:
Блеска росата по тревата.
Утринска роса.
2. Капки пот по челото на човек.
Англиски: sweat Албански: djersë
Примери:
Летна ја роса избило.
3. Лесен летен дожд.
Англиски: rain Албански: shi
Примери:
Паднала роса по поле.
Ситна роса заросила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК