а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ропство

(едн.) ропството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3710
1. Состојба, положба на роб.
Англиски: slavery Албански: robëri, skllavëri
Примери:
Се ослободи од ропството.
Црно, вечно ропство.
2. заробеништво
Англиски: captivity Албански: robëri
Примери:
Падна во ропство.
3. Полна, сексуална потчинетост на туѓа волја, на нечие влијание.
Англиски: slavery Албански: skllavëri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полно, сексуално ропство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК