а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ропот

(едн.) ропотот
Вид збор: Именка, машки род
Незадоволство изразено не наполно отворено; придушени зборови на протест.
Англиски: murmur
Примери:
Без ропот.
Изведенки
ропотен прид.
ропотниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи