а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ромон

Вид збор: Именка, машки род
Шум што се слуша кога ромони нешто: река, шума, дожд, говор и сл.
Англиски: murmur
Примери:
Тихиот ромон на потокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи