а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ромони

ромонат
Вид збор: Глагол, несвршен
Издава ромон, шуми тивко, нежно.
Англиски: murmur
Примери:
Ромони изворот драг.
(нар.поез.) И си му вели ромони.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи