а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роман

мн. романи
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од литературата што се занимава со романот како литературно дело.
Англиски: novel Албански: roman
Употреба: Литература
2. Поголемо литературно дело, обично во проза, со сложено сиже.
Англиски: novel Албански: roman
Употреба: Литература
Примери:
научно-фантастичен роман
криминален роман
Изведенки
романче ср.
мн. романчиња
Пример: популарни романчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи