а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романтичен

романтични
Вид збор: Придавка
Ранг: 4934
1. Кој се однесува на романтизам.
Англиски: romantic
Примери:
Романтична поема.
2. Кој се однесува на романтизам, исполнет со романтика, мечтателно настроен.
Англиски: romantic
Примери:
Романтични места.
Романтична природа.
Романтично време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК