а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романтичар

мн. романтичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22116
1. Следбеник на романтизмот.
Англиски: romanticist Албански: romantik
Употреба: Уметност
Примери:
Ги изучуваше германските романтичари.
2. Човек склон кон мечтаење, кон идеализирање.
Англиски: romanticist Албански: romantik
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите беа луѓе идеалисти, романтичари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК