а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романтика

романтиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12491
1. Поетско настроение, мечтателност.
Англиски: romantic Албански: romantikë
Примери:
Ја нема неа, нема ни романтика.
2. Тоа што создава возвишени односи кон нешто.
Англиски: romantic Албански: romantikë
Примери:
Романтиката на нашето детство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК