а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романтизам

(едн.) романтизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9943
1. Правец во литературата и уметноста во почетокот на 19 век.
Англиски: romanticism Албански: romantizëm
Употреба: Уметност
Примери:
Романтизмот на Бајрон.
2. Романтично настроение.
Англиски: romantic Албански: romantik
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК