а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романски

романска
Вид збор: Придавка
Ранг: 7791
1. Кој никнал врз основа на староримската култура; сврзан со таа култура.
Англиски: romanic Албански: rumune
Употреба: Лингвистика , Уметност
Примери:
Романски јазици.
Романска филологија.
Романска култура.
Романски стил.
2. Што е во врска со Романија.
Англиски: romanian Албански: rumune
Употреба: Географија , Лингвистика
Примери:
романски јазик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК