а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романса

мн. романси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16873
1. Мало вокално дело, обично со лирска содржина.
Англиски: romance Албански: romancë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Пееше убаво руски романси.
2. Вид кратка лирска стихотворба.
Англиски: romance Албански: romancë
Употреба: Литература
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК