а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романизира

романизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Присили, присилува некого или нешто да ги усвои основните елементи на културата и јазикот на Стариот Рим.
Албански: romanizon
Употреба: Историја
2. (се романизира) Усвои, усвојува културата на Стариот Рим.
Албански: romanizohet
Употреба: Историја
3. Обработи, обработува како роман.
Албански: romanizon
Употреба: Литература
Примери:
Романизирана биографија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК