а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романизирање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. романсирање
Албански: romanizoj
Употреба: Литература
2. (се) романизира
Албански: romanizoj
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи