а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романизација

Вид збор: Именка, женски род
1. романизирање, стварање роман
Албански: romanizim
Употреба: Литература
2. романизирање
Албански: romanizim
Употреба: Историја
Примери:
Романизација на населението во Грција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК