а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романескен

романескниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на романеска, распеан, возбудлив.
Употреба: Музика и танц
2. Што има обележја на роман, што е како роман.
Употреба: Литература
Примери:
Романескни постапки и раскажувачки техники.
романескна концепција
романескно искуство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи