а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ромак

мн. ромаци
Вид збор: Именка, машки род
Болно, обично криво животно кое дома се храни и пои.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи